Meditācija un Apzinātība
Dzīve ir piepildīta ar traucējumiem un stimulāciju. Vairumam no mums dažkārt ir vēlēšanās atrast veidu, kā nomierināt lietas un spēt apstāties uz mirkli pilnīgā klusumā. Meditācija ir domāta, lai palīdzētu tev būt vairāk kl klāt esošam savā apkārtnē un sevī. Tu vari meditēt viens vai arī vari meditēt kopā ar citiem, galvenais ir veltīt dažas minūtes sev pilnīgā klusumā un mierā.
Dažreiz nevar iedomāties veidus, kā tikt galā ar lietām, dažreiz vienkārši jāņem laiks, lai būt, ļaut domām un sajūtām plūst mierā, nepiedāvājot tām pretestību. Tas ir apzinātības praktizēšana.
Kas ir meditācija?
Meditācija ir mentāla prakse, kuras mērķis var būt sasniegt fizisku un garīgu labklājību, palielinātu mentālo kapacitāti, paplašinātu apziņu vai garīgu ieskatu. Meditācija sākotnēji tika veikta kā reliģiska prakse, vislabāk zināma hinduismā un budismā. Budistu meditācija bieži ir tas, ko mēs asociējam ar meditācijas paņēmienu. Tradicionālās budistu meditācijas mērķis ir novērot ķermeņa funkcijas un domas, un mērķis parasti ir sasniegt apgaismību.
Modernā laikā ārpus reliģiskajām rāmēm meditācija bieži tiek veikta pret stresu, pret trauksmi, labākai miega kvalitātei un ķermeņa un prāta dziedināšanai. Bet joprojām šīs prakses, piemēram, Transcendenta meditācija, Acem meditācija un Skandināvu jogas un meditācijas skola, bieži ir iedvesmotas no budistu meditācijas. Pēdējā laikā ir attīstītas vairākas modernas meditācijas tehnikas, bet visvairāk ievērojami pēdējā laikā attīstījusies apzinātība. Prakse, kas turpina tehnikas ar reliģisku tradīciju saknēm, kas novietotas Rietumu zinātniskajā kontekstā. Apzinātības tehnikas ir tikmēr pētītas, un šo prakšu izpilde ir pierādījusi pozitīvu ietekmi uz mūsu veselību.
Atšķirīgas meditācijas formas
Meditāciju parasti iedala koncentrācijas tehnikās un atvērtās tehnikās.
Koncentrācijas tehnikas ir vērstas uz to, ka meditētājs pievērš uzmanību noteiktam objektam, piemēram, elpai, ko bieži darām jogas praktizēšanas laikā. Pie šādām tehnikām bieži tiek pielietota mantra meditācija. Reliģijā mantra ir svēti vai varonīgi teikumi. Šie teikumi tiek izmantoti meditācijā, lai kontrolētu prātu un lūgtu dievus. Mūsdienu praksē tas var būt īsi teikumi no patīkamiem un motivējošiem vārdiem, kas atbilst tavam pašreizējam stāvoklim, kurus tu paši atkārto sesijas laikā, lai atrastu mieru un komfortu.
Atvērtās tehnikas savukārt ir tehnikas, kas paredzētas, lai ļautu domām un sajūtām plūst. Šādās tehnikās iekļaujas apzinātība. Dažās meditācijas formās ir šo divu tehniku apvienojums.
Meditāciju var izmantot arī fiziskajās aktivitātēs. Meditācija bieži var būt sastāvdaļa dažu mūsdienu jogas formu. Dinamiskā meditācija ir šāda meditācijas tehnika, kas apvieno fiziskas un mentālas vingrinājumus. Šeit elpošanas vingrinājumi, deja un mentāla fokuss tiek apvienoti, lai sasniegtu mainīgas apziņas stāvokļus.
Kā meditēt?
Ir daudz veidu, kā meditēt, kā minēts iepriekš. Bet visizplatītākais un vienkāršākais veids, kā uzsākt meditāciju, ir sekot šiem 5 vienkāršajiem soļiem:
1. Atrašanās vieta
Atrodi mierīgu un komfortablu vietu, kur tevi netraucēs, un kur varēsi atgriezties turpināt meditāciju nākotnē. Tas var būt viesistabā vai guļamistabā. Dari to, kas nepieciešams, lai tava vieta kļūtu par tādu, kas dod tev labas sajūtas un mieru ķermenī un prātā.
2. Laiks
Ir pierādīts, ka ir vieglāk uzturēt ieradumu, ja tas kļūst par rutīnu, proti, to darot katru reizi tajā pašā laikā. Izvērtē, vai vēlies sākt dienu ar dažām meditācijas minūtēm, noslēgt dienu ar dažām meditācijas minūtēm labākam miegam vai mazināt stresu, izvelkot dažas minūtes meditācijai dienas vidū.
3. Ilgums
Vislabāk ir sākt meditāt un praktizēt apzinātību ar 5 - 10 minūtēm katru reizi, lai pierastu un justos komfortabli ar vingrinājumiem. Laika gaitā, kad tas kļūst dabiski, laiks var tikt pagarināts pēc vajadzības. Iestatiet taimeri telefonā, lai sekotu laikam, un daudziem patīk fonā būt patīkamām dabas skaņām, piemēram, putnu dziedāšanai vai viļņu skaņām, lai uzlabotu iesaisti.
4. Sēdēšanas pozīcija
Lai atrastu ērtu sēdēšanas pozīciju, vari atrast spilvenu vai segu, uz kuras sēdēt. Daudzi izvēlas klasisko pozīciju ar kājām krustām un rokām klēpī, bet šeit nav vienotas atbildes, tikai iztēlei nav robežu. Svarīgākais ir, ka tu sēdi labi un vari palikt tajā pašā pozīcijā visu meditācijas laiku.
5. Tehnika
Tu pats izvēlies, vai vēlies turēt acis vaļā vai ciet. Svarīgi ir, lai redze netraucētu iekšējo fokusu meditācijas laikā. Elpo mierīgi caur degunu, ievelc elpu līdz kaklam, līdz plaušām un pavisam lejā līdz vēderam. Ievieto vienu roku uz vēdera sākumā, lai patiešām justu, ka tas piepildās ar gaisu. Elpo mierīgi ārā un jūti ar roku, ka gaiss atstāj vēderu. Neskaita līdz 4, kamēr ieelpo un pēc tam vēlreiz līdz 4, kad izelpo. Ja zaudē skaitīšanu vai domas sāk klejot, kas ir pilnīgi normāla parādība, vari mierīgi atgriezt fokusu pie elpas un mēģināt vēlreiz.
Vadīta meditācija
Vadīta meditācija bieži vien ir izvēlēta iesācējiem, kad viņi uzsāk meditācijas un apzinātības praksi. Vadītā meditācija ir tad, kad tu seko balsij visā vingrinājumā un ļauj viņiem vadīt un vest tevi bieži cauri ceļojumam caur prātu. Tas ir vienkāršs veids, kā meditēt, jo tu esi sniegts kaut kas, uz ko pievērst fokusu meditācijas laikā un traucējošo domu klejošana tiek samazināta.
Ir daudz vadītu meditāciju, ko var atrast YouTube, pat norvēģu valodā.
Ir arī alternatīvas bez YouTube, lejupielādējot un izmantojot meditācijas lietotnes, piemēram, HeadSpace vai 10%Happier. Šīs lietotnes piedāvā vadītu meditācijas vingrinājumu izvēli un iespēju dokumentēt vingrinājumus un uzturēt ikdienas meditācijas rutīnu. Šādas lietotnes bieži var sniegt arī pielāgotu meditāciju dažādiem mērķiem, vai nu labākam miegam, mazākam stresam vai palielinātai pašpārliecībai un kontrolei.
Apzinātība
Apzinātība ir "uzmanīga klātbūtne šajā momentā" un ir ļoti līdzīga tradicionālajai meditācijai, bet ar mūsdienu mārketingu bieži tiek izmantota kā ārstēšana psihiskajā veselībā un atbrīvota no reliģijas, lai to varētu izmantot ikviens neatkarīgi no pasaules uzskata. Lietotnes HeadSpace un 10%Happier tiek definētas kā apzinātības lietotnes tieši tāpēc, ka tās ir domātas kā atvieglojums un apmācība ikvienam, kurš vēlas izmēģināt tehnikas, lai uzlabotu savu dzīvi.
Tehnikas apzinātībā daudzos veidos ir līdzīgas tām, ko atrodam meditācijā, bet apzinātības praktizēšanas mērķis ir vispārējs uzlabojums savā psihiskajā veselībā, nevis vēlme sasniegt dievišķu atklāsmi.