
Kas ir pronācija, hipopronācija un hiperpornācija?
Pronaācija
Mūsu ķermenim ir īpaša sistēma, kas paredzēta triecienu absorbcijai, un to sauc par pronaāciju. Tā ir ritināšanas kustība, kas notiek, kad mēs kāju noliekam uz zemes, un parasti tā sākas no papēža ārpuses un rit tālāk uz lielo pirkstu. Tā ir svarīga ķermeņa funkcija, kas paredzēta, lai sadalītu slodzi, ar ko saskaras pēda.
Fakts, ka mēs pārlieku pronējam vai pārlieku supinējam, parasti ir iedzimts, un ir svarīgi atcerēties, ka tas ir pilnīgi dabiski. Kādu iemeslu dēļ daži cilvēki ir stiprāki noteiktās jomās nekā citi, kas var novest pie problēmām. Var rasties dažādi ievainojumi, kas rodas nepareizu apavu dēļ, kas neatbilst jūsu pronācijas veidam. Veids, kā uzzināt, kas jums vislabāk der, ir izmēģināt dažādus apavus un izvēlēties to, kas jūsu kājām ir visērtākais.
Pārlieku pronaācija
Ar pārlieku pronaāciju jūs ievērosiet, ka kājas iekšējā puse pie potītes veic pārmērīgu iekšējo kustību, kad pēda pieskaras zemei staigājot vai skrienot, bet, kad sēžat ērti krēslā, pārlieku pronētā pēda izskatās pilnīgi normāla.
Citādi sakot, izmaiņas pēdā ir redzamas tikai tad, kad uz tās tiek likts svars, un situācija pēdā mainās mazāk, kad jums ir atbalsts zem pēdas, piemēram, mīkstā virsmā kā paklājs. Problēma, kas rodas no pārlieku pronaācijas, ir laika daudzums, ko pēda pavada pronaācijas kustībā un cik dziļa tā ir; tas traucē pēdai turpināt kustību un atgriezties supinācijā.
Katra jūsu solis ar pārlieku pronaāciju izraisa ķermeņa nelīdzsvarotību un pārmērīgu nodilumu saitēs, locītavās, muskuļos un saites.
Tipiski simptomi, ko var izjust ar pārlieku pronētām kājām, ir, piemēram:
- Plantarfasciīts / papēža spurveida izaugums
- Ahileja tenosinovīts
- Sāpes pēdas zolē
- Muguras sāpes
- Šinas sindroms
- Ceļu sāpes
Kā jūs varat pārbaudīt mājās, vai jums ir pārlieku pronaācija, mēs paskaidrosim vēlāk rakstā.
Underronācija
Ar underronāciju jūsu kājas var būt stīvas, ar augstāku pēdas pārsegu un pēdas izliekumu. Dažos gadījumos tikai papēdis un pirksti saskaras ar virsmu. Slodze tad ir pārmērīga, salīdzinot ar tiem, kuriem ir normāla pronaācija. Tas nozīmē, ka cilvēkiem ar underronētiem pēdām ļoti nepieciešama laba trieciena absorbcija, lai izvairītos no traumām.
Galvenokārt pēdu supinācija ir iedzimta, taču tā var izraisīt arī muskuļu vājums kājā, potītē vai kājā – vājumus izraisa:
- Nepareizi apavi
- Ķermeņa nepareiza pozīcija
- Trauma pēdā, kas radījusi problēmas muskuļiem vai saitēm
Pārāk supinēta pēda nespēj pielāgoties virsmai, un apkārtējie muskuļi un kauli strādā daudz grūtāk, lai noturētu līdzsvaru. Laika gaitā tas rada spriedzi dažādās ķermeņa daļās, tostarp apakšstilbos, ceļos, gurnos un mugurā – un tas noved pie traumām. Ja tas nešķiet biedējoši, vienkārši sakot, tas kā uzgrūž ķermeņa ritenim koka gabalu un rada nepareizas pozīcijas un traumas, ja problēma netiek labota.
Līdzīgi kā pārlieku pronaācijai, jūs pamanīsiet šo pronācijas veidu, kad kājai tiek likta slodze. Atšķirībā no pārlieku pronaāciju, cilvēki ar underronāciju redzēs, ka pēda novirzās uz āru.
Ko jūs varat darīt pats:
- Izmantojiet apavus ar papildu amortizāciju un, iespējams, ar papildu atbalstu pēdas garenloka daļā.
- Izvairieties no augstpapēžu apaviem un apaviem ar plānāku zolīti; ja jums ir apavi ar plānu zolīti, iegādājieties zolītēs iekšzoles, kas sniedz papildu atbalstu.
- Izvairieties no staigāšanas un skriešanas pa cietām virsmām, piemēram, betona grīdu un līdzīgām, jo kājai patīk mīkstāka virsma. Tas palīdz uzlabot pēdas muskulatūras un locītavu funkciju stimulēšanu. Ja strādājat slimnīcā vai līdzīgā vietā ar cietu virsmu, iegādājieties apavus ar labu amortizāciju, lai papēdis netiktu bojāts.
Kā to pārbaudīt pats
Norādījumi pārlieku pronaācijai:
Ātrs un vienkāršs veids, kā noteikt, vai jūs pārlieku pronējat, ir skatīties uz apavu zolēm, ko izmantojat ikdienā, un pamanīt vietas ar lielāko nodilumu. Ja nodilums galvenokārt atrodas zolītes iekšpusē ap papēdi un pie lielā pirksta, ir liela iespēja, ka jūs pārlieku pronējat. Iespējams, pamanīsit arī, ka jūsu apavi noliecas uz iekšu, skatoties tos uz gludas virsmas.
Nākamais solis ir novilkt zeķes un apskatīt kājas basām kājām. Vai jums ir zems pēdas izliekums vai plakanās pēdas? Tas ir vēl viens simptoms pārlieku pronaācijai.
Cilvēki ar pārlieku pronaāciju bieži izjūt šādus simptomus:
- Papēža vai pēdas glaimējoša sāpes
- Plakanās pēdas
- Cietā āda
- Ceļu, gurnu vai muguras sāpes
- Vīles pirksts
Vēl viens veids, kā pārbaudīt pārlieku pronaāciju, ir paskatīties uz priekšējo teļa daļu. Sekojiet kaulam no ceļa līdz potītei. Ja tas virzās uz pēdas iekšpusi, iespējams, pārlieku pronējat. Ideālā gadījumā kaulam vajadzētu virzīties uz mazo pirkstu vai tam blakus esošo pirkstu.
Norādījumi underronācijai:
Šādus veidus var izmantot, lai pašpārbaudē noteiktu pārmērīgu supināciju, kas ir sinonīms underronācijai.
Līdzīgi kā pārlieku pronaācijai, pārbaudiet savus apavus nodiluma vietās. Normāls nodilums apaviem sākas no ārējā papēža malas un pāriet uz zolītes vidu. Ja apavi izrāda lielāku nodilumu ārējā zolītes malā, iespējams, ka jūs supinējat.
Atkal novilciet zeķes un apskatiet basas kājas, bet šoreiz tās padariet mitras. Uzspiediet ar visu svaru virsmai, kur ir redzams pēdu nospiedums; varat izmantot brūnu vai tumšu papīru, lai nospiedums būtu skaidri redzams.
Ja aptuveni puse pēdas izliekuma ir redzama, jums, visticamāk, ir normāla pronaācija. Ja ļoti maz vai nav redzama pēdas izliekuma, visticamāk, ka jums ir underronācija.
Skriet apavi un pārlieku pronaācija
Cilvēki ar pārlieku pronaāciju visas savas pēdas īpaši novērtēs apavi ar labu amortizāciju un atbalstu, lai mazinātu pārmērīgu slodzi un novērstu traumas. Mūsu skriešanas apavi ir aprīkoti ar izcilu amortizāciju un nodrošina atbalstu, kuru jūsu kājas vajag, ja jums ir pārlieku pronaācija. Apskatiet mūsu skriešanas apavus šeit!
Vai vēlaties uzzināt vairāk par apaviem, kas piemēroti treniņiem? Apskatiet mūsu rakstu par to, kā atrast pareizos apavus!